? Jeg har en enlig farmor, der ikke har lavet testamente. Hun har to sønner, min onkel og min far. Jeg vil gerne vide, om jeg kommer til at arve min farmor, i det tilfælde min far dør før min farmor, eller arver min onkel det hele?

På forhånd tak.

Mvh X

! Du kommer i situationen til at arve i stedet for din far. Det følger af arvelovens § 1 (se faktaboks).

Hvis din far lever, når din farmor dør, så kan han – hvis han vil – give afkald på arven til fordel for dig. Det kan være praktisk, hvis din far har, hvad han skal bruge. I så fald er der ikke grund til, at han først arver og betaler boafgift og så sætter pengene i banken. Når du så arver, skal du igen betale boafgift.

Med venlig hilsen Allan Ohms, advokat(H) og mediator, www.ForumAdvokater.dk